Kaj je starostna izguba sluha?
Starostna izguba sluha (presbycusis) je izguba sluha, ki se pri večini od nas postopoma pojavi, ko se staramo. Je ena najpogostejših bolezni, ki prizadene starejše in starejše odrasle.
Težave s sluhom lahko otežijo razumevanje in upoštevanje nasvetov zdravnika, odzivanje na opozorila in slišanje telefonov, zvoncev na vratih in dimnih alarmov. Izguba sluha lahko tudi oteži uživanje v pogovoru z družino in prijatelji, kar vodi v občutek osamljenosti.
Starostna izguba sluha se najpogosteje pojavi v obeh ušesih, in ju prizadene enako. Izguba sluha je postopna kar pomeni, da se jo je težko zavedati.
Obstaja veliko vzrokov za starostno izgubo sluha. Najpogosteje nastane zaradi sprememb v notranjem ušesu s staranjem, lahko pa je tudi posledica sprememb v srednjem ušesu ali kompleksnih sprememb vzdolž živčnih poti od ušesa do možganov. Določena zdravstvena stanja in zdravila lahko tudi igrajo vlogo.
Zakaj s starostjo izgubimo sluh?
Ko se starate lahko številni dejavniki prispevajo k izgubi sluha. Težko je ločiti starostno izgubo sluha od izgube sluha, ki se lahko pojavi zaradi drugih razlogov, kot je dolgotrajna izpostavljenost hrupu.
Izguba sluha zaradi hrupa je posledica dolgotrajne izpostavljenosti zvokom, ki so preglasni ali trajajo predolgo. Tovrstna izpostavljenost hrupu lahko poškoduje senzorične lasne celice v vašem ušesu, ki vam omogočajo, da slišite. Ko so te lasne celice poškodovane, ne zrastejo nazaj in vaša sposobnost slišanja se zmanjša.
Stanja, ki so pogostejša pri starejših ljudeh, kot sta visok krvni tlak ali sladkorna bolezen, lahko prispevajo k izgubi sluha. Prav tako lahko izgubo sluha povzročijo nekatera zdravila, ki so strupena za senzorične celice v ušesih (na primer nekatera zdravila za kemoterapijo).
Redko lahko starostno izgubo sluha povzročijo nepravilnosti zunanjega ali srednjega ušesa. Takšne nepravilnosti lahko vključujejo zmanjšano delovanje bobniča ali zmanjšano delovanje treh drobnih kosti v srednjem ušesu, ki prenašajo zvočne valove iz bobniča v notranje uho.
Večina starejših ljudi, ki doživljajo izgubo sluha, ima kombinacijo izgube sluha zaradi starosti in izgube sluha zaradi hrupa.
Ali lahko preprečim starostno izgubo sluha?
Trenutno znanstveniki ne vedo kako preprečiti starostno izgubo sluha. Lahko pa se zaščitite pred izgubo sluha, ki jo povzroča hrup tako, da zaščitite ušesa pred zvoki, ki so preglasni in trajajo predolgo. Pomembno je, da se zavedate možnih virov škodljivih zvokov kot so glasna glasba, strelno orožje, motorne sani, kosilnice in puhalniki listja. Izogibanje glasnemu hrupu, skrajšanje časa, ko ste izpostavljeni glasnemu hrupu in zaščita ušes z ušesnimi čepki ali naušniki so enostavne stvari, ki jih lahko storite, da zaščitite svoj sluh in omejite količino sluha, ki bi jo lahko izgubili, ko se starate.